آی تی نرد

اشتراک اطلاعات و تجربیات در زمینه ی توسعه ی دات نت و البته شیرپوینت

راهکار مدیریت اجرای(شروع) گردش کارها در شرپوینت 2010

راهکار مدیریت شروع و اجرای گردش کارها در شرپوینت 2010 بیشتر با هدف حل مشکل عدم شروع گردش کار برای کاربر ناشناس ایجاد شد. همونطور که شاید بدونید در حالت نرمال امکان تعریف گردش کار برای کاربر ناشناس در شرپوینت وجود ندارد. البته برای روشن شدن کاربرد اصلی این راهکار بهتره یه مثال واقعی بزنم:

سیستم پشتیبانی هاستی رو در نظر بگیرید که برای حل مشکلات مشتریانش از لیستی استفاده میکنه که کاربر ناشناس امکان درج آیتم یا همون تیکت رو در اون داره. از طرفی مسئول بررسی این مشکلات ترجیح میده که گردش کار ساده ای رو روی این لیست تنظیم کنه که به محض ثبت تیکت جدید، اطلاعات این تیکت به ایمیل مخصوص پشتیبانی اون ارسال بشه که بتونه سر فرصت بررسی و از همونجا هم به مشتری پاسخ بده. خب این مسئول متاسفانه نمیتونه همچین کاری بکنه.

برای رفع این ضعف(البته شاید واقعا ضعف نباشه چون مایکروسافت عمدا این امکان رو از شرپوینت 2007 به بعد برداشت، احتمالا به دلایل امنیتی) من راهکاری نوشتم که این مشکل رو حل و مرتفع میکنه.

این راهکار وظیفه ی مدیریت شروع و رویداد شروع(Start event) گردش کارها رو بر عهده داره مخصوصا برای کاربر ناشناس. لیست زیر برخی از ویژگی ها و امکانات این راهکار رو شرح میده:

  1. اسکوپ راهکار در سطح سایت هست و نه مجموعه سایت بنابراین امکان استفاده از راهکار در تمامی ساب سایت ها به صورت مجزا هم هست.
  2. نصب و پیکره بندی بسیار راحت، فقط کافیه نصب کنید و پس از فعال سازی ویژگی اون، راهکار آماده ی استفاده هست(نیازی به ایجاد لیست اضافه و یا تنظیم خاصی نداره).
  3. امکان تعریف چندین تنظیم گردش کار، برروی یک لیست.
  4. قابلیت تعیین OnBehalf یا شخص شروع کننده ی گردش کار به جای کاربر ناشناس.
  5. امکان توقف موقت تنظیم گردش کار برروی لیست.
  6. امکان مدیریت شروع تمام گردش کارها و نه فقط گردش کارهایی که برای کاربر ناشناس تنظیم شده است.

پس از غیرفعال و یا حذف راهکار هم تمام پاک سازی های مورد نیاز صورت خواهد گرفت البته به جز لیست تنظیمات راهکار، اون هم به این دلیل که در صورت نصب و فعال سازی مجدد، تمام تنظیمات شروع گردش کارها موجود باشد و نیازی به تعریف تنظیمات از ابتدا نداشته باشید.

البته توجه داشته باشید در صورتی که از این راهکار تنظیمات شروع گردش کار رو انجام دادید دیگه خود گردش کار رو به صورت خودکار تنظیم نکنید تا اجرا بشه، چون نیازی نیست و خود راهکار عملیات شروع مورد نظر شما رو انجام خواهد داد و البته در صورت تنظیم خودکار شروع گردش کار هم اتفاق خاصی نخواهد افتاد و فقط گردش کار اون آیتم لیست به صورت متوالی به خطا خواهد خورد(به دلیل همون عدم دسترسی کاربر ناشناس برای شروع گردش کار).

نحوه ی استفاده از راهکار هم بسیار ساده هست و توضیحات مورد نیاز در هنگام تنظیم برای گردش کار داده شده است، فقط برای رفتن به قسمت تنظیمات ابتدا به قسمت تنظیمات سایت برید و از اونجا برروی لینک "تنظیمات شروع ورک فلو برای کاربر ناشناس" در قسمت "مدیریت سایت" کلیک کنید.
البته بلافاصله متوجه خواهید شد که خود این قسمت هم یه لیست معمولی شرپوینت هست، بنابراین حتما نیازی نیست وارد تنظیمات سایت بشید و فقط کافیه اون رو به منوی سمت راست سایت اضافه کنید و به راحتی در دسترس خودتون قرار بدید.

اولین باری که روی لیست هدف آیتمی اضافه و یا ویرایش می کنید(بسته به تنظیمات اون در راهکار) یه مقداری به دلیل لود کردن اسمبلی راهکار طول خواهد کشید(حدود 5 الی 6 ثانیه بیشتر از وقت معمول البته فقط اولین بار) که این هم کاملا طبیعی هست.

این راهکار تست های اولیه رو پشت سر گذاشته و بعضی از باگهاش رفع شده بنابراین اگر دوستان استفاده کردید و با باگ و مشکلی رو به رو شدید در قسمت نظرات اعلام کنید تا در فرصت مناسب بررسی کنم هر چند که دیگه فرصت ارتقاء دادنش رو ندارم. برای نصب و راه اندازی راهکار هم به این مطلب(پست) مراجعه کنید:
روش نصب و فعال سازی راهکارهای(wsp) غیر سندباکسی در شیرپوینت 2010

Download from following link(enjoy Wink
Shakib.AnonymousWorkflowStarter.wsp (60.42 kb)

Loading