آی تی نرد

اشتراک اطلاعات و تجربیات در زمینه ی توسعه ی دات نت و البته شیرپوینت

روش نصب و فعال سازی راهکارهای(wsp) غیر سندباکسی در شیرپوینت 2010

نصب راهکارهایی که سندباکس نیستند و نیاز به دسترسی بالا دارند می بایست از طریق مدیر فارم و شیرپوینت نصب و دپلوی بشند. منظور از راهکار در این جا همون فایهای کامپایل شده ی wsp شیرپوینت هست.

خب ابتدا SharePoint 2010 Managment Shell رو از پوشه ی Microsoft SharePoint 2010 Products در منوی استارت باز کنید(البته run as admin). این در واقع همون Powershell معمولی هست البته با snapin لود شده ی شیرپوینت.

حالا دستور "Add-SPSolution" رو تایپ و اینتر رو بزنید، در پارامتر LiteralPath آدرس فایل wsp رو وارد کنید و مجددا کلید اینتر رو بفشارید، حالا دیگه راهکار نصب شده است. اما به منظور دپلوی و یا توزیع اون در سایتهای شرپوینت می بایست وارد Central Administration و سپس:

Central Administration -> System Settings -> Farm Management -> Manage Farm Solutions

بشید. در این صفحه شما لیست تمامی راهکارهای نصب شده برروی فارم رو مشاهده میکنید که وضعیت توزیع اونها رو هم در ستون "Status" میتونید ببنید، در حال حاضر راهکاری که تازه نصب کردید در وضعیت توزیع نشده قرار داره، که با کلیک برروی اون و با توجه به scope اون که ممکنه در سطح وب اپلیکیشن و یا فارم و ... باشه اون رو دپلوی و توزیع کنید.

در قسمت بعد می بایست راهکار نصب و توزیع شده، برای استفاده از اون فعال سازی بشه به همین منظور وارد سایت کالکشن مورد نظر بشید و با توجه به سطح راهکار که ممکنه در سطح Site Collection و یا Site باشه وارد یکی از دو قسمت زیر بشید:

Site Collection Feature Scope:
Site Actions -> Site Settings -> Site Collection Administration -> Site collection features

Site Feature Scope:
Site Actions -> Site Settings -> Site Actions -> Manage site features

اگر هم که زبان فارسی رو نصب داشتید.
سطح(اسکوپ) مجموعه سایت:
منوی عملیات سایت -> تنظیمات سایت -> مدیریت مجموعه سایت ها -> امکانات مجموعه سایت ها

سطح سایت یا ساب سایت:
منوی عملیات سایت -> تنظیمات سایت -> عملیات سایت -> مدیریت امکانات سایت

سپس راهکار مورد نظر رو یافته و برروی دکمه ی Activate و یا فعال سازی کلیک کنید.

Loading