آی تی نرد

اشتراک اطلاعات و تجربیات در زمینه ی توسعه ی دات نت و البته شیرپوینت

نصب و پیکره بندی Office Web Apps 2010 برروی ویندوز 7

توی این مطلب روش نصب OWA یا همان Office Web Apps رو روی ویندوز 7 شرح خواهم داد. تمام مراحل انجام شده در این مطلب به جز قسمت دستکاری فایل های کانفیگ ستاپ، قابل استفاده برای نصب به صورت معمولی و استاندارد در ویندوز سرور نیز خواهد بود.
توجه داشته باشید که این روش نصب برروی ویندوز 7 تنها می بایست در محیط های آزمایشی و تولید و توسعه استفاده شود و در محیط های سازمانی می بایست از همان روش استاندارد و معمولی استفاده کنید.

ابتدا خود نرم افزار OWA رو از سایت مایکروسافت به همراه سرویس پک 2 دانلود کنید البته من خودم از این نسخه استفاده نکردم ولی فکر نمیکنم تفاوتی داشته باشه، نسخه ی کامل به همراه سرویس پک 2 رو من توی رپیدباز توی این آدرس گذاشتم که البته باید حتما عضو باشید تا بتونید لینک اصلی دانلود رو ببینید:
دانلود از لینکدانی رپیدباز

ممکنه در نهایت شما دو نسخه ی ستاپ رو در دست داشته باشید یه نسخه ای که فقط یک فایل هست و دیگری هم یه فایل iso، فایل اولی رو باید با دستور زیر از حالت فشرده خارج کنید و دومی رو هم که فقط محتویات رو در مکانی کپی کنید.

"E:\Development\SharePoint 2010\OWA2010.exe" /extract:"E:\Development\OWA_Extracted"

توی دستور بالا قسمت قبل از فرمان extract فایلی هست که میخواید از حالت فشرده خارج کنید و قسمت بعد از دستور extract هم آدرس پوشه ی مقصد هست.

در حالت نرمال امکان نصب این نرم افزار برروی ویندوز های غیر سروری مانند 7 وجود ندارد اما این امکان با کمی دستکاری فایل کانفیگ ستاپ فراهم خواهد شد.

مثلا اگر همین الان روی setup.exe کلیک کنید پیغامی مبنی بر اینکه این نسخه از سیستم عامل پشتیبان نمیشود دریافت خواهید کرد. بنابراین برای رفع این مشکل فایل تنظیماتی هست که با تغییر اون امکان نصب فراهم خواهد شد، در پوشه ای که OWA رو از حالت فشرده خارج کردید، فایل "OWA_Extracted\Files\Setup\config.xml" رو باز کنید و سپس تگ زیر رو به اون اضافه کنید:

	<Setting Id="AllowWindowsClientInstall" Value="True" />

که محتویات نهایی این فایل به این صورت خواهد بود:

<Configuration>
	<Package Id="sts">
		<Setting Id="LAUNCHEDFROMSETUPSTS" Value="Yes"/>
	</Package>

	<Logging Type="verbose" Path="%temp%" Template="Wac Server Setup(*).log"/>
	<Setting Id="SERVERROLE" Value="SINGLESERVER"/>
	<Setting Id="USINGUIINSTALLMODE" Value="1"/>
	<Setting Id="SETUPTYPE" Value="CLEAN_INSTALL"/>
	<Setting Id="SETUP_REBOOT" Value="Never"/>
	<Setting Id="AllowWindowsClientInstall" Value="True" />	
</Configuration>

بعد از تغییرات اشاره شده با کلیک برروی فایل ستاپ به احتمال زیاد به خطای دیگه ای بدین مضمون که تمام ویژگی ها و رل های مورد نیاز نصب نیستند و یا پیش نیازهای لازمه نصب نشده اند برخورد خواهید کرد، به این دلیل است که فایل ستاپ ابتدا بررسی میکند تمام ویژگی ها و رل های مورد نیاز موجود باشد و از آنجایی که این بررسی در ویندوز 7 انجام میشود ستاپ با این خطا مواجه خواهد شد.

برای رفع و گذشتن از این خطا می بایست کد 1003 در هنگام این بررسی که به معنای خروج از بررسی و تایید درست بودن تنظیمات می باشد به فایل ستاپ ارسال شود. برای این کار نیاز هست تا فایل servermanagercmd رو به پوشه ی System32 ویندوز اضافه کنید(در حالت نرمال این فایل نمی بایست در ویندوزهای غیر سروری وجود داشته باشد). البته خود شما هم میتوانید به سادگی اگر برنامه نویس باشید اون رو تولید کنید تنها کافی هست که ویژوال استدیو رو باز کنید و یک پروژه ی جدید کنسول با دات نت فریم ورک 3.5 ایجاد کنید و کد زیر رو در کلاس program جایگزین کنید البته دقت کنید که برنامه ی کنسول برروی Any CPU یا x64 تنظیم شده باشد:

using System;

namespace ServerManagerCmd
{
  class Program
  {
   static void Main(string[] args)
   {
     Environment.Exit(1003);
   }
  }
}

دانلود فایل servermanagercmd:

ServerManagerCmd.rar (1.82 kb)

بعد از اضافه کردن فایل به پوشه ی اشاره شده برروی فایل ستاپ کلیک کنید و مراحل نصب رو با تنظیمات پیشفرض ادامه بدید در صفحه ی اتمام تیک اجرای Configuration Wizard رو بزنید و برروی دکمه ی اتمام کلیک کنید.
بعد از ان ویزارد پیکره بندی شرپوینت اجرا خواهد شد، سپس برروی Next کلیک کنید و اجازه دهید تا ویزارد تغییرات و به روزرسانی های لازمه را انجام دهد و در نهایت برروی Finish کلیک کنید.

در این مرحله نیاز هست تا Service Application های لازمه برای استفاده از OWA نصب و راه اندازی شوند. برای این کار ابندا می بایست سرویس های آن استارت شود.
در صورتی که از قبل Service Application ها را توسط ویزارد Central Admin نصب نکرده اید(که البته کار خوبی کردید) ممکن هست که سرویس های آن نیز استارت نباشد.
وارد سنترال ادمین و سپس وارد قسمت Central Administration / System Settings / Manage services on server شوید و سرویس های مورد نیاز رو که Excel Calculation Services, PowerPoint Service و Word Viewing Service می باشند را یافته و استارت کنید.

حال می بایست Service Application های لازمه به شرپوینت اضافه شوند بدین منظور وارد قسمت Central Administration / Application Management / Manage service applications شوید و برروی New و سپس Word View Service کلیک کنید، طبق تصویر زیر تنظیمات لازمه را در پنجره ی باز شده انجام دهید و در نهایت برروی Ok کلیک کنید.

همین مراحل را برای "Excel Services Application" و "PowerPoint Service Application" نیز تکرار کنید. توجه داشته باشید که سرویسی برای OneNote وجود ندارد. در نهایت سرویس های مورد نیاز نصب و فعال خواهند شد مانند تصویر زیر.

تنها یک مرحله ی دیگر برای راه اندازی OWA باقی مانده است و اون هم فعال سازی ویژگی Office Web Apps برروی مجموعه سایت مورد نظر می باشد.
وارد مجموعه سایت مورد نظر شده و سپس به قسمت تنظیمات سایت و "امکانات مجموعه سایت" رفته، ویژگی اشاره شده رو یافته و برروی فعال سازی کلیک کنید.

شما هم اکنون میتوانید تمام فایلهای برنامه های Excel,Word,PowerPoint و OneNote را درون شرپوینت و مرورگر باز و ویرایش نمایید.

البته به چند نکته توجه کنید:

 • از این پس تمام فایلهای قابل پشتیبانی توسط OWA در خود مرورگر باز خواهند شد و با کلیک برروی فایل، به صورت پیشفرض فایل دانلود نخواهد شد.
 • در صورتی که Silverlight رو نصب نکردید از تمام قابلیت های موجود نمیتوانید استفاده کنید.
 • در صورتی که بسته ی زبان مورد نظر را نصب نکرده باشید در اون زبان با کلیک برروی فایل آفیس، فایل به نمایش در نخواهد آمد و می بایست ابتدا زبان انگلیسی رو انتخاب و سپس برروی فایل آفیس کلیک نمایید.

امیدوارم که این مطلب مورد استفاده ی شما کاربر محترم قرار بگیرد.

نظرات (3) -

 • mghorbani

  6/10/1392 09:18:53 ق.ظ | پاسخ به این نظر

  بسیار عالی...
  دستت درد نکنه اطلاعات مفیدی به همراه نصب OWA هم یاد گرفتیم که ممکن هست توی نصب برنامه های دیگه سروری کارساز باشه.

 • Maff

  12/8/1395 07:15:05 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام خسته نباشید
  همون طور که میدونیم این نرم افزار نیاز پیش نیاز نصب شیرپوینت داره این قسمت که نوشته
  "بعد از ان ویزارد پیکره بندی شرپوینت اجرا خواهد شد"
  سوال:
  1- آیا از شیرپوینت  رو نصب کردید؟
  اگر بله ، روی ویندوز 7 که نصب نمیشه پس از چه روشی استفاده شده
  2-وقتی نصب نیست چطور ویزارد پیکربندی شیرپوینت اجرا بشه؟آیا از نسخه ی خاصی از OWA استفاده شده که نیاز به شیرپوینت نداره؟ پس چطور کار میکنه؟
  3-آیا این روش باعث شده که از شیرپویت فکتور گرفته بشه؟
  خلاصه شیرپوینت ازکجا میاد؟

Loading